Apel do władz państwowych, instytucji społecznych, władz i działaczy sportowych, sportowców, ludzi dobrej woli o w s p a r c i e osób chorych, pozbawionych środków dla ratowania zdrowia i życia
Zainspirowany wspaniałą ideą pomocy cierpiącej na chorobę nowotworową Annie Bukowskiej z Nowej Huty podjętej przez Przedszkole nr 96 "Pod Świerkami" z inicjatywy instruktora szachów z tej placówki Marka Czepca ("Dziennik Polski" z dnia 9-go października 2013 roku, por. artykuł Marcina Warszawskiego pt. "18 dzielnic zagra turniej szachowy dla chorej Ani") zwracam się do władz państwowych, instytucji społecznych i sportowych, wszystkich ludzi dobrej woli o spopularyzowanie i wsparcie tej inicjatywy oraz objęcie konkretną pomocą ogółu osób nie będących w stanie uzyskać środków dla ratowania w chorobie swojego zdrowia i życia.
Wobec ogromnych sum wydawanych na różne cele, brak środków na zapewnienie elementarnych potrzeb osobom cierpiącym i chorym wydaje się w epoce cywilizacji naukowo-technicznej XXI wieku czymś patologicznym i absurdalnym.
Istnieją dwie możliwości niezwłocznej poprawy zarysowanej wyżej niedopuszczalnej sytuacji:
I. Przeznaczenie określonych środków (określonego procentu) z funduszy osiąganych przez różne instytucje (np. banki, korporacje, przedsiębiorstwa), oraz z dochodów z imprez sportowych i kulturalnych na cel pomocy osobom chorym nie mającym możliwości ratowania zdrowia i życia. Uzyskane środki winny być osiągnięte w trybie Ustawy sejmowej.
II. W oczekiwaniu na uchwalenie wspomnianej Ustawy sejmowej pieniądze dla chorych byłyby uzyskiwane na drodze dobrowolnych dotacji instytucji lub osób prywatnych.
Krokiem wstępnym dla realizacji w praktyce proponowanych działań stanowiłaby ankieta skierowana do instytucji, decydentów, działaczy politycznych i społecznych etc. zawierająca jedno pytanie:
"Czy jesteś zwolennikiem k o n k r e t n e j i niezwłocznej pomocy udzielanej osobom chorym i pozbawionym środków na leczenie zdrowia i życia?" TAK NIE NIE MAM ZDANIA
Przedstawiony projekt rozwiązania palącego problemu społecznego oraz moralnego stanowi b o d z i e c do podjęcia niezwłocznych działań.
Andrzej Szyszko-Bohusz